
Cinka glikonāta nozīme
Cinks ir ļoti svarīgs gandrīz katram jūsu veselības aspektam. Cinks ir nepieciešams vairāk nekā 300 fermentiem, kas iesaistīti vielmaiņā, gremošanā, nervu darbībā un citās funkcijās, kā arī atbalsta imūnsistēmas darbību, augšanas procesus un brūču dzīšanu. Šis minerals ir ļoti svarīgs arī ādas veselībai, DNS sintēzei un olbaltumvielu ražošanai.
Cinka glikonāta labums veselībai
Pētījumi liecina, ka šis minerals var uzlabot imūnfunkciju, stabilizēt cukura līmeni asinīs un palīdzēt uzturēt jūsu ādu, acis un sirdi veselīgas. Izvēloties cinka piedevu, jūs pamanīsiet, ka ir daudz dažādu šī minerāla formu. Šīs dažādās cinka formas atšķirīgi ietekmē veselību. Viens no visizplatītākajiem bezrecepšu cinka veidiem ir cinka glikonāts. Cinka glikonāts ir uztura bagātinātājs, kas satur cinka sāli glikonoskābes formā. Tā ir viena no visplašāk pieejamām un ekonomiskākajām cinka formām. Kā būtisks mikroelements cinks ir ļoti svarīgs daudzos bioloģiskos procesos, darbojas kā antioksidants un stiprina imūnsistēmu. Lai gan darbības mehānisms nav pilnībā noskaidrots, cinka piedevas var izmantot imunitātes stiprināšanai pret vīrusiem vai tās var traucēt dažu vīrusu, piemēram, cilvēka papilomas vīrusa (CPV), replikāciju. Cinks darbojas kā spēcīgs antioksidants un ir svarīgs organismam, jo palīdz stiprināt imūnsistēmu un cīnīties ar iekaisuma procesiem. Cinks ir labi zināms par savu lomu cukura līmeņa un insulīna sekrēcijas regulēšanā asinīs. Daži pētījumi liecina, ka cinks var palīdzēt uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs un uzlabot jūsu organisma insulīna jutību. Cinka piedevas ir arī lielisks līdzeklis ādas veselības veicināšanai un tādu ādas slimību kā akne ārstēšanai. Dzeltenās plankuma deģenerācija ir bieža acu slimība un viena no galvenajām redzes zuduma cēloņiem visā pasaulē. Tieši cinka piedevas bieži tiek izmantotas, lai palēninātu ar vecumu saistītās dzeltenā plankuma deģenerācijas progresēšanu un palīdzētu pasargāt no redzes zuduma un akluma.
Cinka glikonāta nepieciešamība un lietošana
Situācijās kā alkoholisms, dažādi apdegumi, aknu ciroze, cukura diabēts, ēšanas traucējumi, kuņģa noņemšana, celiakija, Krona slimība, čūlains kolīts, aizkuņģa dziedzera un nieru slimības, dermatoloģiskas slimības, psoriāze, ilgstošs stress – cinka daudzums jāpalielina vai jālieto papildus. Ikdienā papildinot uzturu ar 15–30 mg cinka, jūs atbalstīsiet savu imūnsistēmu, acu, sirds un ādas veselību. Tomēr nepārsniedziet ieteicamo 40 mg dienā devu. Kapsulu, tablešu un pastilu veidā ir daudz iespēju iegūt diennakts cinka devu, neatkarīgi no izvēlētā veida.
- Cervantes, J., Eber, A. E., Perper, M., Nascimento, V. M., Nouri, K., & Keri, J. E. (2018). The role of zinc in the treatment of acne: A review of the literature. Dermatologic therapy, 31(1), e12576.
- Jayawardena, R., Ranasinghe, P., Galappatthy, P., Malkanthi, R. L. D. K., Constantine, G. R., & Katulanda, P. (2012). Effects of zinc supplementation on diabetes mellitus: a systematic review and meta-analysis. Diabetology & metabolic syndrome, 4(1), 13.
- Prasad, A. S., Bao, B., Beck, F. W., Kucuk, O., & Sarkar, F. H. (2004). Antioxidant effect of zinc in humans. Free Radical Biology and Medicine, 37(8), 1182-1190.
- Rutter, G. A., Chabosseau, P., Bellomo, E. A., Maret, W., Mitchell, R. K., Hodson, D. J., ... & Hu, M. (2016). Intracellular zinc in insulin secretion and action: a determinant of diabetes risk?. Proceedings of the Nutrition Society, 75(1), 61-72.
- Smailhodzic, D., van Asten, F., Blom, A. M., Mohlin, F. C., den Hollander, A. I., van de Ven, J. P., ... & Lechanteur, Y. T. (2014). Zinc supplementation inhibits complement activation in age-related macular degeneration. PloS one, 9(11), e112682.
- Wegmüller, R., Tay, F., Zeder, C., Brnić, M., & Hurrell, R. F. (2014). Zinc absorption by young adults from supplemental zinc citrate is comparable with that from zinc gluconate and higher than from zinc oxide. The Journal of nutrition, 144(2), 132-136.
- Zastrow, M. L., & Pecoraro, V. L. (2014). Designing hydrolytic zinc metalloenzymes. Biochemistry, 53(6), 957-978.
- Roohani, N., Hurrell, R., Kelishadi, R., & Schulin, R. (2013). Zinc and its importance for human health: An integrative review. Journal of research in medical sciences: the official journal of Isfahan University of Medical Sciences, 18(2), 144.
- Liu, E., Pimpin, L., Shulkin, M., Kranz, S., Duggan, C. P., Mozaffarian, D., & Fawzi, W. W. (2018). Effect of zinc supplementation on growth outcomes in children under 5 years of age. Nutrients, 10(3), 377.