
Ginkgo ekstrakts
Lai gan ginkgo lapas un sēklas bieži izmanto tradicionālajā ķīniešu medicīnā, mūsdienu pētījumi galvenokārt koncentrējas uz ginkgo ekstraktu, kas iegūts no lapām. Ginkgo papildinājumi saistīti ar pozitīvu ietekmi uz smadzeņu funkciju un asinsriti.
Ginkgo sastāvs
Ginkgo satur daudz flavonoīdu un terpenoīdu – savienojumu, kas pazīstami ar spēcīgām antioksidanta īpašībām. Antioksidanti cīnās pret kaitīgo brīvo radikāļu iedarbību vai to neitralizē. Brīvie radikāļi ir ļoti reaģējošas daļiņas, kas organismā veidojas normālas vielmaiņas procesa laikā, piemēram, pārvēršot uzņemto barību enerģijā. Tomēr tie var bojāt arī veselus audus, veicinot paātrinātu novecošanos un slimību attīstību. Ginkgo antioksidanta īpašību pētījumi ir daudzsološi, taču joprojām nav skaidrs, kā tieši tas iedarbojas un cik efektīvs ekstrakts var būt konkrētu slimību ārstēšanā.
Ietekme uz veselību
Zinātniskie pētījumi rāda ginkgo aizsargājošo ietekmi uz sirds veselību, smadzeņu darbību un insulta profilaksi. Viens no iespējamiem izskaidrojumiem ir pretiekaisuma īpašības, ko satur auga bioloģiski aktīvās vielas. Ginkgo ir pētīts arī tā spēja mazināt trauksmi, stresu un simptomus, kas saistīti ar Alcheimera slimību un ar vecumu saistītu kognitīvo funkciju pasliktināšanos. Tomēr pētījumu rezultāti šajā jomā ir pretrunīgi. Nav iespējams apgalvot, ka ginkgo ārstē Alcheimera un citas demences formas, taču dažos gadījumos tas var palīdzēt. Ginkgo ekstrakts var mazināt trauksmi, taču ir pāragri izdarīt galīgus secinājumus, balstoties uz esošajiem pētījumiem. Ginkgo ekstrakta piedevas neuzlabo atmiņu, izpildfunkcijas vai uzmanības spējas. Ļoti maz pētījumu ir veltīti ginkgo saistībai ar redzi un acu veselību. Nav skaidrs, vai ginkgo uzlabo redzi cilvēkiem bez redzes traucējumiem. Lai noteiktu, vai ginkgo var uzlabot redzes spējas vai palēnināt deģeneratīvu acu slimību progresu, ir nepieciešami plašāki pētījumi. Tradicionālajā ķīniešu medicīnā ginkgo ir ļoti populārs galvassāpju un migrēnas ārstēšanai. Tomēr klīnisko pētījumu trūkst, lai pierādītu ginkgo efektivitāti galvassāpju ārstēšanā. Daži pētījumi liecina, ka ginkgo var uzlabot astmas un citu iekaisuma elpceļu slimību simptomus. Tas saistīts ar pretiekaisuma savienojumiem ginkgo, kas var samazināt elpceļu iekaisumu. Sākotnējie pētījumi rāda, ka ginkgo var palīdzēt gan fizisko, gan psiholoģisko pirmsmenstruālā sindroma (PMS) simptomu ārstēšanā. Lai labāk izprastu ginkgo un PMS simptomu cēloņsakarības saistību, ir nepieciešami plašāki un detalizētāki pētījumi. Daži avoti norāda, ka ginkgo var ārstēt seksuālas disfunkcijas, piemēram, erektilo disfunkciju vai zemu libido. Ginkgo var paaugstināt slāpekļa oksīda līmeni asinīs, uzlabojot asinsriti un palielinot endotēlija elastību. Tādēļ ginkgo var būt noderīgs dažādu seksuālas disfunkcijas simptomu ārstēšanā, uzlabojot asins plūsmu attiecīgajās ķermeņa vietās. Ginkgo ekstrakta izmantošana seksuālas disfunkcijas ārstēšanai ir loģiska, taču nav pietiekamu pierādījumu tā efektivitātei.
Lietošana un deva
Lielākajai daļai pieaugušo risks, lietojot ginkgo, ir salīdzinoši mazs, tomēr ir gadījumi, kad ginkgo var izraisīt nopietnu kaitējumu. Ja Jums ir alerģija pret augiem, kas satur alkilfenolus, vai lietojat noteiktus medikamentus, ginkgo lietošana nav ieteicama. Iespējamās blakusparādības ietver nelabumu, caureju, reiboni un galvassāpes, kuņģa sāpes, izsitumus vai alerģisku reakciju. Ginkgo var negatīvi mijiedarboties ar dažiem medikamentiem. Dažas mijiedarbības var palielināt asiņošanas risku. Lielākā daļa pierādījumu apstiprina drošu devu 120–240 mg, ko var sadalīt vairākās devās dienā. Nav skaidri noteiktas maksimālās devas, bet saprātīgi ir sākt ar mazāku devu un pakāpeniski to palielināt. Jāņem vērā, ka ginkgo ekstrakta efekts ir pamanāms ne ātrāk kā pēc sešām nedēļām.
- Chang, Y. Y., Tsai, Y. T., Lai, J. N., Yeh, C. H., & Lin, S. K. (2014). The traditional Chinese medicine prescription patterns for migraine patients in Taiwan: a population-based study. Journal of Ethnopharmacology, 151(3), 1209-1217.
- Chu, X., Ci, X., He, J., Wei, M., Yang, X., Cao, Q., ... & Deng, X. (2011). A novel anti-inflammatory role for ginkgolide B in asthma via inhibition of the ERK/MAPK signaling pathway. Molecules, 16(9), 7634-7648.
- Yang, G., Wang, Y., Sun, J., Zhang, K., & Liu, J. (2016). Ginkgo biloba for mild cognitive impairment and Alzheimer’s disease: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Current Topics in Medicinal Chemistry, 16(5), 520-528.
- Yang, Y., Li, Y., Wang, J., Sun, K., Tao, W., Wang, Z., ... & Wang, Y. (2017). Systematic investigation of Ginkgo biloba leaves for treating cardio-cerebrovascular diseases in an animal model. ACS Chemical Biology, 12(5), 1363-1372.
- Kasote, D. M., Katyare, S. S., Hegde, M. V., & Bae, H. (2015). Significance of antioxidant potential of plants and its relevance to therapeutic applications. International journal of biological sciences, 11(8), 982.
- Laws, K. R., Sweetnam, H., & Kondel, T. K. (2012). Is Ginkgo biloba a cognitive enhancer in healthy individuals? A meta‐analysis. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental, 27(6), 527-533.
- Mohammad Nabavi, S., Habtemariam, S., Daglia, M., Braidy, N., Rosa Loizzo, M., Tundis, R., & Fazel Nabavi, S. (2015). Neuroprotective effects of ginkgolide B against ischemic stroke: A review of current literature. Current Topics in Medicinal Chemistry, 15(21), 2222-2232.
- Nash, K. M., & Shah, Z. A. (2015). Current perspectives on the beneficial role of Ginkgo biloba in neurological and cerebrovascular disorders. Integrative medicine insights, 10, IMI-S25054.
- Savaskan, E., Mueller, H., Hoerr, R., von Gunten, A., & Gauthier, S. (2018). Treatment effects of Ginkgo biloba extract EGb 761® on the spectrum of behavioral and psychological symptoms of dementia: meta-analysis of randomized controlled trials. International psychogeriatrics, 30(3), 285-293.
- Wu, Y. Z., Li, S. Q., Zu, X. G., Du, J., & Wang, F. F. (2008). Ginkgo biloba extract improves coronary artery circulation in patients with coronary artery disease: contribution of plasma nitric oxide and endothelin‐1. Phytotherapy Research: An International Journal Devoted to Pharmacological and Toxicological Evaluation of Natural Product Derivatives, 22(6), 734-739.
- Zuo, W., Yan, F., Zhang, B., Li, J., & Mei, D. (2017). Advances in the studies of Ginkgo biloba leaves extract on aging-related diseases. Aging and disease, 8(6), 812.